Bekendste dancefeest van Nijmegen stopt er na 15 jaar mee: ‘Liepen niet meer trots rond op eigen festival’
-
Drift op het Vasim terrein. Foto: Johannes Fiebig
Drift Festival, het bekendste en best bezochte dancefeest van Nijmegen, houdt op te bestaan. Stijgende kosten en veranderingen op het tot voor kort vertrouwde Vasim-terrein zijn volgens organisator Brent Roozendaal de redenen om te stoppen.
Drift Festival trok jaarlijks zo’n 10.000 mensen naar het industriële Vasim-terrein in Nijmegen. Sinds de oprichting in 2011 groeide het uit tot een toonaangevend dance- en technofestival.
Toch houdt het nu op en dat heeft volgens organisator Brent Roozendaal (44) meerdere redenen. Ten eerste: het terrein. ‘Dat was altijd nauw verbonden met Drift, maar verandert steeds meer in een aangeharkt terrein’, zegt Roozendaal.
‘We kregen steeds minder ruimte om ons ding te doen’
‘Muren waar we area’s tussen bouwden, zijn deels neergehaald om het Vasim-gebouw beter zichtbaar te maken. Daardoor konden we ook minder geluid produceren. Het is echt anders geworden’, verzucht de Drift-baas.
‘Bovendien zijn er steeds meer betrokkenen bijgekomen. Dat is allemaal begrijpelijk, maar we kregen daardoor steeds minder ruimte om ons ding te doen. We voelen ons daar niet meer thuis.’
Steeds commerciëler

Om te overleven op het terrein moest het festival volgens Roozendaal een steeds commerciëlere weg inslaan. ‘Dat voelde niet meer goed. Wij willen onze eigen koers varen en trots op ons eigen festival rondlopen. De afgelopen jaren voelde dat niet meer zo.’
Tel daarbij op de stijgende kosten voor dj’s en organisatie, kritische consumenten en de concurrentie van dancefeest Subcultuur op het Vasim-terrein, Free Your Mind de week ervoor en Down The Rabbit Hole een paar weken later. Dan is de conclusie helder: stoppen is het verstandigst.
‘We moeten steeds meer vechten voor de bezoeker en die geeft zijn geld maar één keer uit nu alles duurder wordt.’
Papierfabriek
Roozendaal benadrukt dat Drift als feestorganisatie nog wel blijft bestaan. Zo organiseert het onder andere Paasdrift en Herfstdrift in de Papierfabriek en tijdens de Vierdaagse is er het varende feest Drift op de Boot. ‘In de Papierfabriek voelen we echt weer die oude Drift-energie, waar we kunnen experimenteren en vanuit ons hart kunnen werken.’
De organisator noemt het besluit om te stoppen ‘pijnlijk, maar wel een bewuste keuze’. ‘We willen hier nog zeker tien tot twintig jaar mee door en dat kan alleen door dit besluit te nemen.’
Op zaterdag 13 juni staat het laatste Drift Festival op het programma. In 2027 viert de organisatie haar 25-jarig bestaan met een speciaal jubileumjaar.
Dit artikel van Jip Trommelen stond eerder in de Gelderlander.