‘Dijksma vrijwel zeker nieuwe burgemeester Nijmegen’
Nijmegen kan zich opmaken voor de komst van Sharon Dijksma als nieuwe burgemeester. Dit zegt hoogleraar Bestuurskunde Michiel de Vries. Hij noemt het zeer ongebruikelijk dat een gemeenteraad een burgemeester kiest buiten de voorgedragen kandidaten. In Nijmegen prijken twee namen op die lijst: Dijksma (PvdA) op één, Hubert Bruls van CDA-huize op twee.
Nijmegen volgt het ritueel dat namen van burgemeesterskandidaten vroegtijdig op straat komen te liggen. Al dagen gaan die van Dijksma en Bruls rond, de twee door de vertrouwenscommissie voorgedragen kandidaten. Vooral Dijksma moet het in verschillende internetfora ontgelden. De uitstraling van een kleuterjuf, luidt een van de commentaren. Ook zal de PvdA-politica niet vrolijk worden van reacties over haar onafgemaakte studies en kleurloze uitstraling. Anders dan Hubert Bruls, die in Nijmegen politicologie studeerde, maakte Dijksma haar studies (in Groningen en Twente) niet af.
Pluche
Dijksma (40) zit al sinds 1994 in de Tweede Kamer. De oud-voorzitter van de Jonge Socialisten werd destijd als beloftevol, jeugdig politicus onthaald, waarna ze met name binnen de fractie zelf een stevige positie heeft opgebouwd. Drie jaar maakte ze een uitstapje naar het kabinet, als staatssecretaris van onderwijs. Op dit moment geniet de in Enschede woonachtige Dijksma van haar zwangerschapsverlof.
Waarom lekken?
Het uitlekken van de voordracht komt voor hoogleraar Bestuurskunde Michiel de Vries niet als een verrassing. In een onderzoek van een paar jaar terug toonde hij de effectiviteit aan van het lekken. ‘Anders dan bijvoorbeeld via een klokkenluider, is dit een prima manier om informatie vroegtijdig openbaar te maken. Lekkende politici en ambtenaren kunnen zelf mooi buiten schot blijven en ondervinden er geen negatieve consequenties van.’
Het onderzoek geeft geen uitsluitsel over de intenties van de mensen die lekken. ‘Het kunnen in dit geval zowel mensen zijn die de kandidatuur van Dijksma willen verstevigen, maar ook bijvoorbeeld mensen die juist een andere burgemeester willen.’ Zo gaat inmiddels al dagen de naam van Tof Thissen rond, lid van de Eerste Kamer en de gedroomde kandidaat van GroenLinks, samen met de PvdA de grootste partij in de gemeenteraad.
Ze komt
De gemeenteraad, die naar verwachting begin maart over de voordracht gaat stemmen, kan de twee kandidaten naast zich neerleggen en een ander naar voren schuiven. De mensen die een hekel hebben aan Dijksma en Bruls moeten niet te vroeg juichen, zegt De Vries. ‘Het is zeer ongebruikelijk dat de raad de voordrachtskandidaat negeert. De benoeming van Dijksma zal vooraf goed gesondeerd zijn om gezichtsverlies te voorkomen. Nijmegen mag rekenen op Dijksma.’
Niet opnieuw
Vanochtend speculeerde de Gelderlander over de vraag of het lek niet noopt tot een geheel nieuwe benoemingsprocedure. Die weg noemt De Vries erg ongebruikelijk. ‘Dit zou beide voorgedragen kandidaten te zeer beschadigen.’ Dat Dijksma geen binding heeft met Nijmegen, hoewel de voordracht dat voorschreef, noemt de hoogleraar een normale gang van zaken. ‘Dit is een voorbeeld van een geparachuteerde kandidaat en zo gebeurt het heel vaak.’ En wat ook vaak gebeurt: de burgemeester wordt geworven in kringen van PvdA, CDA, VVD of D66. ‘De rest komt er moeilijk tussen. “Geen bestuurlijke ervaring”, hoor je dan. Maar ja, als je ze niet benoemt, kunnen ze die ervaring ook niet opdoen.’/ Paul van den Broek