Een extra herkansing vanwege de NS-stakingen? Vergeet het maar
-
Foto ter illustratie (Fer Troulik, via Unsplash)
Studenten van de Radboud Universiteit die vanwege de NS-stakingen geen tentamen konden maken, krijgen geen extra herkansing. Bij andere onderwijsinstellingen is dat wel het geval, blijkt uit een rondgang.
Veel universiteiten en hogescholen bieden studenten een herkansing aan wanneer zij een tentamen niet in één keer halen. Maar hoe zit het met studenten die vanwege stakingen op het spoor überhaupt geen gebruik kunnen maken van de eerste kans? Moeten zij het doen met alléén de tweede kans, of krijgen zij vanwege overmacht een extra kans aangeboden?
Bij de Universiteit Utrecht ontstond er deze maand flinke discussie over: het beleid van de universiteit omtrent tentamens tijdens ov-stakingen is ’te streng’, vonden studenten, wetenschappers en ook de universiteitsraad. Inmiddels blijkt toch dat Utrechtse studenten een beroep kunnen doen op overmacht bij stakingen, maar dat was niet duidelijk in de oorspronkelijke berichtgeving.
Alternatief vervoer
Een woordvoerder van de Radboud Universiteit laat weten dat een treinstaking geen reden is voor een extra kans. Het advies aan Nijmeegse studenten was om alternatief vervoer te regelen. Wel mochten zij gratis hun auto parkeren op de campus.
De Universiteit Twente staat er hetzelfde in. Die laat weten dat de tweede kans er juist al is ‘voor allerlei onvoorziene omstandigheden, zoals ziekte. Stakingen zou je daar ook onder kunnen scharen.’ Indien nodig kan een student in Enschede op de examencommissie afstappen, laat de woordvoerder weten. Die beoordeelt dan of een student tóch nog recht heeft op een extra herkansing.
Voor studenten van de Vrije Universiteit Amsterdam geldt hetzelfde beleid. Ook volgens de TU Eindhoven, Tilburg University, de Universiteit van Amsterdam en Breda University of Applied Sciences hadden studenten rekening kunnen houden met de staking. Wie niet naar de instelling kon komen krijgt daar dus in principe geen extra herkansing.
Twee toetskansen
Aan diverse hogescholen hebben studenten wel het recht om een extra herkansing aan te vragen bij een ov-staking. ‘Mochten studenten in de problemen komen, dan hanteren we dezelfde regels als bij ziekte’, laat Hogeschool van Hall Larenstein weten.
Bij de Hogeschool Inholland denken ze er net zo over: ‘Studenten hebben voor hun tentamen namelijk recht op twee toetskansen per studiejaar’. Ook NHL Stenden Hogeschool, de Hogeschool van Arnhem en Nijmegen en de Utrechtse Hogeschool voor de Kunsten beloven coulant om te gaan met studenten die door de treinstakingen niet konden komen.
Hoewel de NS en de vakbonden nog niet tot een cao-akkoord zijn gekomen, zijn er geen nieuwe stakingen meer aangekondigd. De vakbonden bestuderen het laatste bod van het spoorbedrijf.