‘Eén procent van werktijd naar middelbare school’

07 sep 2011

De bèta’s zijn al jaren op allerlei manieren actief om middelbare scholieren te betrekken bij de faculteit. Wedstrijden, meeloopdagen, wekelijkse colleges NLT voor scholieren, een eigen tijdschrift. Onder aanvoering van Sijbrand de Jong worden deze activiteiten nu gebundeld onder de naam Radboud Pre University College of Science. Maandag vroeg hij de medewerkers van de b-faculteit om één procent van de werktijd te reserveren voor activiteiten voor PUC. ‘Bij een voltijdsbaan is dat twee dagen per jaar.’

PUC of scienceHet is een gloedvol betoog voor een grote betrokkenheid van de universiteit bij het middelbare onderwijs, dat Sijbrand de Jong houdt voor een groep bèta’s. Het maandelijkse Huygenscolloquim is deze keer gewijd aan de start van Puc of Science. De Jong wijst op de cirkel van goede leerlingen van goede docenten, die goede studenten worden en daarna weer goede leraren voor goede leerlingen… De hoogleraar hoge-energiefysica heeft een passie voor populariseren en verbreden van de natuurwetenschappen en is directeur van het op 1 september opgerichte Radboud Pre University College of Science (PUC).
‘Het docentschap moet een volwaardige uitstroomoptie zijn voor onze studenten. Niet iets wat je alleen doet als je niet goed genoeg bent om onderzoeker te worden. We moeten niet accepteren dat het HBO eerstegraadsdocenten gaat opleiden. Dat schept ook verplichtingen: wij moeten zorgen voor voldoende leraren en voor een carrièreperspectief voor leraren.’
Daarvoor wil PUC of Science intensief samenwerken met het Instituut voor Leraar en School (ILS), de lerarenopleider van de Radboud Universiteit.

Docentenupdate
De programma’s voor de bètavakken op de middelbare school gaan de komende jaren op de schop. Nieuwe wetenschappelijke ontwikkelingen komen in de curricula terecht. ‘Docenten die al dertig jaar voor de klas staan moeten ineens heel nieuwe vakinhoud gaan uitleggen. We gaan daarvoor regionale steunpunten oprichten en updates aanbieden voor middelbareschooldocenten – bij- en nascholing vind ik lelijke woorden.’ Met een steunpunt voor het relatief nieuwe vak Natuur, leven en techniek (NLT) is al ervaring opgedaan.

Beter voorbereid
Naast activiteiten voor docenten zal PUC of Science zich richten op leerlingen zelf. Niet expliciet om studenten te werven, maar vooral om ze beter voor te bereiden op hun keus voor een studie. Voor de excellente scholier is er allerlei verdiepend en aanvullend aanbod, maar PUC is er ook voor de gemiddelde VWO-scholier. Het populaire EXO-steunpunt, dat onder andere hulp biedt bij het onderzoek voor het verplichte profielwerkstuk, zal deel gaan uitmaken van de nieuwe organisatie. En nu al zijn er elke vrijdag lessen NLT waar zo’n 270 scholieren voor naar het Huygensgebouw komen. ‘Zo kweek je beter voorbereide kiezers. Een deel van de leerlingen haakt af als ze zien hoe het er op de universiteit aan toegaat. Niks voor mij, zeggen ze dan. Beter dat ze dat vooraf ontdekken dan als ze hier een maand student zijn.’ Want niet alleen de instroom is een zorg van de bèta’s, ook de doorstroom laat hier en daar flink te wensen over.

Andere PUC’s
In het kielzog van de b-faculteit zijn ook letteren en bedrijfskunde bezig met hun eigen Pre University College, de PUC of Languages en PUC of Business. Samen zullen de Radboud PUC’s één organisatie vormen waar middelbare scholen terecht kunnen voor het hele aanbod van de universiteit. Voor scholieren én docenten. /Iris Roggema

Geef een reactie

Vox Magazine

Het onafhankelijke magazine van de Radboud Universiteit

lees de laatste Vox online!

Vox Update

Een directe, dagelijkse of wekelijkse update met onze artikelen in je mailbox!

Wekelijks
Nederlands
Verzonden!