Studenten willen webcolleges

03 nov 2011

De Universitaire Studentenraad (USR) wil dat webcolleges gemeengoed worden op de universiteit. Het op video opnemen en digitaal beschikbaar stellen van hoorcolleges is op veel andere universiteiten in Nederland al doodgewoon. Maar in Nijmegen gebeurt het alleen grootschalig bij FNWI.

Het opnemen van een hoorcollege bij FNWIDe Technische Universiteit Delft, Technische Universiteit Eindhoven, Wageningen University. Vrije Universiteit, Universiteit van Amsterdam, Universiteit van Utrecht, op al die universiteiten zijn webcolleges – de studentenraad spreekt van weblectures –  al zeker een decennium geleden ingevoerd. Ze zijn bedoeld als aanvulling op het onderwijs, niet als vervanging van de bestaande hoorcolleges. Uit onderzoek van diezelfde universiteiten blijkt dat digitale hoorcolleges betere studieresultaten opleveren. Ze zijn vooral van waarde in de voorbereiding op tentamens. Studenten kunnen het college thuis nog eens bekijken en zo de stof herhalen of moeilijke onderwerpen verhelderen. Maar ook docenten blijken baat te hebben bij de digitale hoorcolleges. Ze kunnen zichzelf op een rustig moment nog eens bekijken en zo mogelijke verbeterpunten vaststellen.

Beter begrip
In Nijmegen worden bij FNWI veel hoorcolleges opgenomen, nu vijf jaar achtereen. Er zijn wel wat pilots bij andere faculteiten, maar daar gebeurt het niet op grote schaal. Uit de laatste evaluatie blijkt dat ruim tachtig procent van de ondervraagde studenten de digitale colleges heeft gebruikt bij de voorbereiding van tentamens. Ruim zestig procent zegt daardoor een beter begrip van de stof te hebben gekregen. Zeventig procent van de studenten zegt te vermoeden dat hun cijfer lager was uitgevallen wanneer ze geen gebruik hadden gemaakt van digitaal onderwijs.  

Profilering
‘Wij zien de weblectures graag zo breed mogelijk ingevoerd’, zegt voorzitter Loeke Salemans van de studentenraad. Volgens Salemans zou het de Radboud Universiteit sieren als dat gebeurt. ‘Het is tenslotte ook een stuk profilering van je universiteit.’ De studentenraad heeft haar wensen verwoord in een notitie die op 7 november wordt besproken in de overlegvergadering met het college van bestuur. Salemans: ‘Dat de notitie op de agenda is gezet is een eerste goed teken. Het bewijst dat het college van bestuur het de moeite waard vindt om hierover met ons van gedachten te wisselen.’

Het kost wat…
Maar er hangt wel een prijskaartje aan de webcolleges. Bij de Technische Universiteit is die 500 euro per opgenomen college en bij de Universiteit Utrecht 150 euro. Het FNWI slaagt erin niet meer dan 50 euro per opgenomen college uit te geven. De bèta’s huren via Campus Detachering studenten in voor de opnamen. / Martine Zuidweg

Geef een reactie

Vox Magazine

Het onafhankelijke magazine van de Radboud Universiteit

lees de laatste Vox online!

Vox Update

Een directe, dagelijkse of wekelijkse update met onze artikelen in je mailbox!

Wekelijks
Nederlands
Verzonden!