Onderzoek Argos: zes op de tien studentenkamers te duur, in Nijmegen zelfs nog iets meer
-
In de Nijmeegse wijk Bottendaal zijn veel studentenkamers. Foto ter illustratie. Fotograaf: David van Haren
Zes op de tien kamers op Kamernet zijn te duur: verhuurders vragen gemiddeld 239 euro per maand meer dan toegestaan. In Amsterdam kosten vrijwel alle kamers te veel, in Nijmegen gaat het om 65 procent. De gemeente grijp niet in. Dat blijkt uit onderzoek van het programma Argos.
De journalisten van Argos, een onderzoeksjournalistiek programma van HUMAN/VPRO, bekeken in juli en augustus meer dan 2.500 advertenties op Kamernet, de grootste aanbieder van studentenkamers in Nederland. Ze vergeleken de gevraagde huurprijzen met de wettelijk toegestane maximumhuur voor een kamer.
Daaruit bleek dat ongeveer zes op de tien kamers, namelijk 59 procent, te duur waren. In Amsterdam was 97 procent van de onderzochte kamers te duur, gemiddeld 421 euro meer dan toegestaan. Ook Haarlem (94 procent), Hilversum (86 procent) en Leiden (84 procent) scoren hoog.
Situatie in Nijmegen
Ook in de Waalstad zijn aardig wat kamers te vinden waar wettelijk gezien te veel geld voor wordt gevraagd. Van de 52 kamers die aangeboden werden was 65 procent te duur.
Nijmegen scoort daarmee maar net iets beter dan buurstad Arnhem (67 procent van 36 onderzochte kamers). Iets verderop doet Wageningen het dan weer relatief goed: van de 64 onderzochte kamers was ‘slechts’ 20 procent te duur. De kamers waren in de Waalstad gemiddeld 182 euro duurder dan toegestaan, aanzienlijk meer dan in Arnhem (117 euro) en Wageningen (83 euro).
Puntensysteem
De maximumhuur wordt berekend met een puntensysteem en is bedoeld om kamerhuurders te beschermen tegen een te hoge huurprijs. De bovengrens is gebaseerd op onder meer de oppervlakte van de kamer, het aantal huisgenoten en de gedeelde voorzieningen.
Uitzending
De uitzending van Argos over dit onderwerp is morgen (zaterdag 29 augustus) om 14.00 uur te beluisteren op NPO Radio 1.
Met de Wet betaalbare huur uit 2024 kunnen gemeenten ingrijpen als huisbazen te veel huur vragen. Daar wordt echter nauwelijks gebruik van gemaakt, zegt Argos. In Utrecht en Nijmegen zou geen enkele boete zijn uitgedeeld. Ook in Amsterdam zou het in 2025 om slechts twee verhuurders gaan.
Rotterdam
Er zijn gemeenten die zich wél actief inzetten. In Rotterdam waren acht op de tien onderzochte kamers te duur, maar daar trad de gemeente honderden keren op.
De hoge huurprijzen hangen samen met het aanhoudende kamertekort. Volgens onderzoek is er een landelijk tekort van meer dan twintigduizend kamers. Veel studenten geven de zoektocht daarom op.
Tekst: Naomi Bergshoeff / HOP