Ook in de studentenverkiezingen spelen de pro-Palestina-demonstraties een belangrijke rol

24 mei 2024

De vraag of de Radboud Universiteit de banden met Israëlische instellingen moet verbreken, speelt een belangrijke rol in de studentenverkiezingen. Dat blijkt uit een rondgang van Vox langs de vijf deelnemende partijen. Nog tot woensdag kunnen studenten een bolletje kleuren.

De studentenverkiezingen zijn in volle gang. Vijf partijen proberen deze en volgende week zoveel mogelijk zetels te veroveren in de Universitaire Studentenraad (USR). Dat zijn er vanaf dit jaar geen acht, maar veertien.

De pro-Palestina-demonstraties, die sinds vorige week op de campus plaatsvinden, spelen een belangrijke rol in die verkiezingen. Twee studentenpartijen zijn zichtbaar aanwezig in het tentenkamp van de actievoerders, maar ook de andere drie partijen hebben er een mening over.

Protestmarsen

‘Net als heel wat andere leden van onze partij heb ik een paar nachten overnacht in het tentenkamp’, zegt Koen de Kooter van de Knokpartij. ‘Actievoeren is de belangrijkste manier om iets te veranderen, want de USR heeft op dit moment niet zoveel macht.’

De Knokpartij staat 100 procent achter de eisen van de demonstranten. Die wil onder andere dat de Radboud Universiteit de banden met de Tel Aviv University en de Hebrew University of Jerusalem verbreekt, omdat zij samenwerken met het Israëlische leger.

‘Wij flyeren minder dan andere partijen, omdat we zo druk zijn in het tentenkamp’

De campagne van de Knokpartij staat dan ook op een lager pitje dan gewoonlijk. ‘Onze leden vinden het protest belangrijker, en nemen daar taakjes en een gedeelte van de organisatie op zich’, zegt De Kooter. ‘We gaan zeker ook nog flyeren en posters ophangen, maar wellicht minder dan andere partijen, omdat we hier zo druk zijn.’

Wortels en ijsjes

Ook AKKU steunt de eisen van de demonstranten, vertelt Lloyd Hooghwinkel. Enkele leden van AKKU slapen in het tentenkamp en daarnaast geeft de studentenvakbond ook praktische ondersteuning aan de demonstranten. Deelnemers aan de protesten kunnen bijvoorbeeld het AKKU-kantoor gebruiken om naar het toilet te gaan of om koffie te drinken.

Anders dan de Knokpartij neemt AKKU als organisatie geen actieve rol op zich in het tentenkamp. ‘We willen niet per se voortrekkers zijn in het protest’, zegt Hooghwinkel. ‘Het voelt niet goed om het protest te gebruiken om actie voor onszelf te voeren.’

Los van het tentenkamp voert AKKU wel gewoon campagne op de campus. ‘Vandaag gaan we bijvoorbeeld wortels en ijsjes uitdelen op de campus. En overal op de campus staan onze campagneborden.’

Rebecca van Eijden. Foto: Green+

Oorlogsmisdaden

De leden van Green+ zijn niet betrokken bij het tentenkamp, maar ze staan wel achter de eisen van de demonstranten en liepen in verschillende studentenmarsen mee. ‘Het is steeds duidelijker dat Israël verschrikkelijke oorlogsmisdaden pleegt, zelfs alle Palestijnse universiteiten zijn vernietigd’, zegt Rebecca van Eijden. ‘Daarom zijn wij ook voor het verbreken van de banden. En net zoals bij Rusland destijds, moeten we ook nu oog hebben voor studenten uit Israël die niet medeplichtig willen zijn aan oorlogsmisdaden.’

Volgens Van Eijden houden de banden van de universiteit met Israëlische instellingen veel studenten bezig. ‘Veel studenten willen verandering. Dat kan door te demonstreren, maar ook door via de Universitaire Studentenraad in gesprek te gaan met het college van bestuur.’

De komende dagen gaan de leden van Green+ heel wat collegepraatjes houden over het belang van de Universitaire Studentenraad. Ook organiseren ze een kledingruil, en spreken ze zoveel mogelijk studenten aan.

Parker Winkel (ISEC). Foto: Bert Beelen

Bezuinigingen

Of ook de Inclusion & Social Equity Commission (ISEC) de pro-Palestina-demonstraties steunt? ‘Wij ondersteunen het recht van alle studenten om vreedzaam te protesteren’, antwoordt Parker Winkel.

Winkel vermoedt dat de demonstrerende studenten zullen stemmen op een partij die daar actief bij betrokken is. ‘De Knokpartij en AKKU hebben de afgelopen weken zwaar op deze groep studenten ingezet. Persoonlijk denk ik dat het voor ISEC daarom slimmer is om buiten het kamp campagne te voeren.’

ISEC, zo vertelt Winkel, probeert vooral een persoonlijke campagne te voeren, door mensen aan te spreken en koekjes uit te delen. Wel maakt hij zich er zorgen over dat de discussie over Israël andere thema’s naar de achtergrond verdrijft, zoals de bezuinigingsplannen van het komende kabinet.

Derk Wijkamp (V.O.S.). Foto: Johannes Fiebig

Gezellige campagne

De nieuwe partij V.O.S. Nijmegen, tot slot, is wat minder activistisch dan de andere partijen. Namens V.O.S. Nijmegen wil Derk Wijkamp zich inhoudelijk niet uitlaten over de eisen van de demonstranten. Hij zegt het wel belangrijk te vinden dat studenten zich vrij voelen om mee te lopen in de protestmarsen. ‘Onze leden zijn vrij om dat ook te doen, maar niet onder de vlag van V.O.S.’

Of de demonstraties een impact hebben op de verkiezingen, durft Wijkamp niet te zeggen. ‘Dat zullen we pas bij de uitslag zien. Wij hopen vooral dat studenten zich hierdoor meer bewust worden van het belang van studentenverkiezingen.’

De leden van V.O.S. gaan in ieder geval volop campagne voeren. ‘We staan elke dag in alle gebouwen met gezellige acties, eten en drinken. We proberen zoveel mogelijk studenten te overtuigen om te gaan stemmen. Dat doen we ook via de verenigingen die onder onze koepels vallen.’

Stemmen voor de studentenverkiezingen kan tot en met woensdag 29 en mei via deze website.

Leuk dat je Vox leest! Wil je op de hoogte blijven van al het universiteitsnieuws?

Bedankt voor het toevoegen van de vox-app!

Geef een reactie

Vox Magazine

Het onafhankelijke magazine van de Radboud Universiteit

lees de laatste Vox online!

Vox Update

Een directe, dagelijkse of wekelijkse update met onze artikelen in je mailbox!

Wekelijks
Nederlands
Verzonden!