Diesviering wederom onderbroken door pro-Palestinademonstrant
-
Dies-plechtigheid 2026 voor de onderbreking. Foto: Dick van Aalst
De Diesviering van de universiteit is vanmiddag gestaakt vanwege een pro-Palestina-demonstrant. Kort nadat rector magnificus José Sanders het woord nam om de aanwezigen in de Aula toe te spreken, stond een demonstrant op uit het publiek en riep: 'Jullie hebben het over verbinding. De universiteit is verbonden aan genocide'.
Rector magnificus José Sanders heette de bezoekers welkom en was nog maar net met haar rede begonnen, toen een pro-Palestina demonstrant opstond en door haar begon heen te praten. De rector wees in haar toespraak op het belang van duurzame verbindingen binnen en buiten de universitaire gemeenschap, waarop pro-Palestina demonstrant door de zaal begon te roepen dat de universiteit juist bepaalde banden zou moeten opgeven, namelijk die met Israelische instellingen.
De demonstrant verwees onder andere naar een lezing die vandaag gepland stond maar niet doorging, met klimaatwetenschapper Orit Ben Zvi Assaraf, van de Ben-Gurion Universiteit van de Negev. Een van de Israëlische universiteiten waarmee de Radboud Universiteit geen institutionele samenwerkingsverbanden meer aangaat.
Plechtigheid gestaakt
Sanders liet de demonstrant korte tijd aan het woord en gaf toen aan verder te willen met de plechtigheid. ‘We hebben naar je geluisterd en iedereen heeft je heel goed gehoord, nu wil ik vragen of je weer gaat zitten, zodat ik mijn verhaal kan afmaken.’ Waarop de demonstrant antwoordde: ‘En ik wil mijn verhaal afmaken.’
De rector vroeg meerdere keren of de demonstrant wilde gaan zitten en luisteren of anders weg wilde gaan. Toen daar geen gehoor aan werd gegeven, vroeg Sanders een bewaker het gesprek aan te gaan. Om vervolgens aan het publiek mede te delen dat de plechtigheid zo niet verder kon gaan en dat die werd gestaakt. Ook de live stream werd toen op zwart gezet.
Een woordvoerder van de universiteit liet aan Vox weten dat hoogleraar Hans Kroon zijn Diesrede in een zaal op de benedenverdieping heeft uitgesproken. Ook werd daar de Universiteitspenning uitgereikt aan medewerker Thea van Kemenade, omdat zij vanuit diverse posities en functies organisatieonderdelen en mensen bij elkaar heeft gebracht.
Machiel Weistra kreeg de Studentonderscheiding, omdat hij zich in veel verschillende student-functies heeft ingezet voor de academische gemeenschap.
Tweede keer
Ook vorig jaar werd de Diesviering van de universiteit onderbroken door pro-Palestinademonstranten. Na ongeveer een half uur maakte collegevoorzitter Alexandra van Huffelen bekend dat de Diesviering volledig werd stopgezet. Ook toen werd in een zaal op de benedenverdieping de Universiteitspenningen uitgedeeld.