V.O.S. en FNV grote winnaars bij verkiezingen; opkomst studentenraad valt erg tegen

28 mei 2025 ,

V.O.S. en FNV zijn de grote winnaars van de verkiezingen voor de universitaire medezeggenschap. Bij de medewerkers was de opkomst dubbel zo hoog als bij de studenten.

Studentenpartij Verenigd Onder Studentenbelang (V.O.S.) behoudt haar absolute meerderheid in de universitaire studentenraad door acht van de totale veertien zetels te bezetten. In een volgelopen Cultuurcafé zegt Lóa Driessen, lijsttrekker van V.O.S., de uitslag geweldig te vinden. ‘We hadden gehoopt op minimaal vijf zetels, waren blij met zeven en krijgen er nu zelfs acht.’

Het opkomstpercentage van 17,7 procent voor de verkiezingen van de studentenraad was volgens voorzitter van de kiescommissie Peter van der Heiden ‘het slechtste nieuws van de dag’. Alleen in 2023 was de opkomst slechter, vorig jaar was die nog boven de 20 procent.

Green+ behoudt twee zetels in de Universitaire Studentenraad. De gekozen Jannus van Wolferen zei veel moeite te hebben moeten doen om studenten warm te krijgen voor de verkiezingen. ‘Vaak moesten we eerst uitleggen wat de Studentenraad was om daarna nog eens te praten waar wij voor stonden. Gelukkig zijn er nog genoeg studenten die duurzaamheid belangrijk genoeg vinden om op ons te stemmen.’

De overige vier zetels gingen naar studentenvakbond AKKU. Lijsttrekker Noortje Smeenk zegt tevreden te zijn met de uitslag en het winnen van een zetel ten opzichte van vorig jaar.

‘Ultieme combinatie’

Met negen zetels werd FNV de grote winnaar van de verkiezingen voor de ondernemingsraad. De vakbondspartij haalt daarmee één zetel meer dan twee jaar geleden. ‘Daar zijn we heel trots op’, aldus FNV-lijsttrekker Rens Thiecke. ‘De verklaring voor ons succes? We waren erg aanwezig bij de protesten tegen de bezuinigingen. En we blijven de ultieme combinatie tussen ondersteunend en wetenschappelijk personeel.’

Opvallend: alle zeven partijen die deelnamen aan de verkiezingen, bemachtigden een plek in de ondernemingsraad. Met Scientists for Future / Scientist Rebellion (2 zetels), Internationals and Their Dutch Friends (1 zetel) en Gastvrij Radboud (1 zetel) komen er drie nieuwe partijen in de raad.

AUB bemachtigde vier zetels, twee minder dan vorige keer. AOb verloor drie zetels en houdt er evenveel over. PON-OR, tot slot, wist opnieuw één zetel te bemachtigen.

Met 34,33 procent lag de opkomst voor de OR-verkiezingen 6 procentpunt hoger dan twee jaar geleden. In totaal brachten 1.995 medewerkers een geldige stem uit.

De verkiezingen liepen van 20 tot en met 26 mei. De verkozenen maken vanaf volgend collegejaar deel uit van de Universitaire Studentenraad (USR) en de Ondernemingsraad. Samen met het college van bestuur vormen ze de Universitaire Gezamenlijke Vergadering (UGV) van de universiteit.

Leuk dat je Vox leest! Wil je op de hoogte blijven van al het universiteitsnieuws?

Bedankt voor het toevoegen van de vox-app!

1 reactie

  1. Marjolein schreef op 28 mei 2025 om 18:31

    AKKU, AOb en FNV samen 45% van het stemrecht in de UGV. De vakbonden zijn de grote winnaars

Geef een reactie

Vox Magazine

Het onafhankelijke magazine van de Radboud Universiteit

lees de laatste Vox online!

Vox Update

Een directe, dagelijkse of wekelijkse update met onze artikelen in je mailbox!

Wekelijks
Nederlands
Verzonden!