Radboud Universiteit gaat geen nieuwe samenwerkingen aan met Israël; College van bestuur spreekt van ‘genocidaal geweld’
-
Berchmanianum. Foto: Dick van Aalst
De Radboud Universiteit gaat voorlopig geen nieuwe samenwerkingen aan met Israëlische kennisinstellingen op universitair, facultair en instituutsniveau. Dat schrijft het college van bestuur in een brief aan de medezeggenschap. Ook wil de universiteit er bij de regering op aandringen om deelname van Israël aan het Associatieverdrag stop te zetten.
De Nijmeegse universiteit gaat voorlopig geen nieuwe samenwerkingen meer aan met Israëlische kennisinstellingen op zowel universitair, facultair als instituutsniveau. Dat schrijft het college van bestuur in reactie op een brief van de medezeggenschap.
De stop geldt zowel voor het EU-Horizonprogramma als voor andere multilaterale en bilaterale samenwerkingen van de universiteit. Niet-institutionele en individuele samenwerkingen met Israëlische wetenschappers blijven wel mogelijk, tenzij de betreffende wetenschappers direct betrokken zijn bij mensenrechtenschendingen.
Goudsmitpaviljoen
Ook bestaande multilaterale en bilaterale samenwerkingen kunnen gewoon doorgaan, tenzij wordt aangetoond dat deelnemende wetenschappers betrokken zijn bij mensenrechtenschendingen.
Vorige week nog bezetten actievoerders van het Nijmegen Student Encampment het Goudsmitpaviljoen uit protest tegen zo’n samenwerking die de universiteit aanging met drie Israëlische partijen. Dat gebeurde in het kader van een project dat valt onder Horizon Europe.
Voorgenomen samenwerkingen die – wegens medische en humanitaire doelen – een uitzondering claimen, moeten worden voorgelegd aan de adviescommissie samenwerkingsverbanden.
Advies
Het college van bestuur pleit er daarnaast voor om deelname van Israël aan het Associatieverdrag niet voort te zetten. Daarmee volgen de bestuurders het advies van de commissie internationale samenwerkingsverbanden dat vorige vrijdag werd bekendgemaakt.
De commissie adviseerde het college om “zich sterk te maken voor opschorting van het Associatieverdrag van de EU met Israël wegens schending van verdragsverplichtingen door Israël in verband met de voortdurende ernstige mensenrechtenschendingen in Gaza en de andere Palestijnse gebieden.”
Genocide
In de brief schrijven de bestuursleden zich voorts zorgen te maken over “de gevolgen van het genocidaal karakter van het geweld.” Zij verwijzen onder andere naar de onafhankelijke VN-commissie die heeft geoordeeld dat Israël zich in de Gazastrook schuldig maakt aan genocide, en naar een rapport van de Commissie van Advies Inzake Volkenrechtelijke Vraagstukken (CAVV) dat derde staten, zoals Nederland, oproept om genocide te voorkomen. “Dat de International Association of Genocide Scholars recent verklaarde dat er in Gaza sprake is van genocidaal geweld, oorlogsdaden en misdaden tegen de menselijkheid, maakt de conclusies van de CAVV relevant.”
Ook wil de universiteit, aldus de bestuurders, bijdragen aan de wederopbouw van Gaza “binnen de mogelijkheden van de educatieve en academische infrastructuur.”
Brief medezeggenschap
De brief van het college van bestuur was een reactie op een brief die leden van de medezeggenschap begin september verstuurden. Daarin vroegen de medezeggenschapsleden of het college van bestuur de tijd rijp achtte om het RU-standpunt met betrekking tot de samenwerking met Israëlische universiteiten te herzien.
Ook wezen ze de bestuurders op een oproep van drie universiteiten in Gaza voor steun en partnerschap, en op een brief waarin tien Belgische rectoren hun regering oproepen om het Associatieverdrag met Israël onmiddellijk op te schorten.
Acties
Al meer dan anderhalf jaar houden pro-Palestinademonstranten acties op de campus van de Radboud Universiteit. Dat deden ze op verschillende manieren, zoals met demonstraties, graffiti en tentenkampen. Ook gooiden actievoerders aan het eind van vorig collegejaar enkele ramen van het Berchmanianum in.
De demonstranten eisen dat de universiteit alle banden met Israëlische instellingen verbreekt. Na advies van de commissie internationale samenwerkingsverbanden bevroor de Radboud Universiteit de banden met de Tel Aviv en Hebrew University, twee Israëlische partneruniversiteiten. Dat gaat voor de actievoerders niet ver genoeg: zij willen dat de universiteit álle banden met Israëlische instellingen verbreekt.
Staakt-het-vuren
In Gaza is er inmiddels een staat-het-vuren. Uitgerekend vandaag liet Hamas de twintig overgebleven Israëlische gijzelaars vrij. Ook de eerste Palestijnse gevangenen zijn vrijgelaten.
Bij duurzame vervolgstappen in het vredesproces laat de Radboud Universiteit “de samenwerking met Israëlische universiteiten opnieuw beoordelen door de Commissie Samenwerkingsverbanden.”
(dit bericht wordt mogelijk later aangevuld)
EINDELIJK schreef op 13 oktober 2025 om 15:50
GOED NIEUWS.